یکشنبه 2 اردیبهشت 97 - April 22, 2018

پر بیننده ها

??? ???? ????? ? ???????
???? ??????
??? ??????
?????? ?????? ?????? ????????
کدخبر : 18432
سه شنبه 25 مهر 1396 - 22:05
نسحه چاپی

اجتناب ناپذیری عملیات نظامی در کرکوک

پس از ماجراجویی هولناک بارزانی در برگزاری رفراندم غیرقانونی برای استقلال اقلیم کردستان عراق که بسیاری از پیامدهای سیاسی و نظامی ویرانگر آن برای منطقه و جهان قابل پیش بینی نیست  ظاهراً برخی از تحلیگران سیاسی و فعالان مدنی چنین انتظار داشتند که دولت حیدر عبادی به عنوان یک تماشاچی بی طرف عمل کند و تنها روند #تجزیه تدریجی عراق و #استقلال کردستان را نظاره کند و البته دست به هیچ اقدام سیاسی و نظامی نزند!
در حالی که به نظر می رسد، حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی کشور وظیفه ذاتی و غیر قابل انکار هر دولتی است. بنابراین، سکوت و انفعال و بی عملی #دولت_مرکزی عراق در برابر سیاست ماجراجویانه و خطرناک کردهای طرفدار بارزانی نه تنها به ضعف سیاسی و نظامی دولت حیدر عبادی و هراس نیروهای عراقی از آغاز جنگ داخلی در عراق و البته جنگ خونین دیگری در منطقه تعبیر می شد، بلکه چنین رویکردی به سوءاستفاده دولت غیرقانونی بارزانی و گسترش دایره زیاده طلبی کردهای عراق منجر می گردید و بدین سان، منطقه خاورمیانه با توسعه طلبی بیشتر و ماجراجویی شدیدتر و جنگ افروزی هر چه بیشتر آنها مواجه می شد.
 بنابراین، اقدام نظامی تمام عیار دولت مرکزی عراق برای آزادسازی کرکوک و مناطق نفتی و منابع ملی شمال عراق و حفظ استقلال و تمامیتارضی کشور عراق و البته تامین امنیت ملی و تثبیت حاکمیت ملی و سلطه سیاسی دولت مرکزی و قانونی بر همه سرزمین های تاریخی عراق وظیفه قانونی و تنها گزینه پیش روی دولت حیدر عبادی در شرایط کنونی بود.
پس نمی توان و نباید به خاطر آغاز عملیات نظامی ارتش و نیروهای مردمی عراق در کرکوک و تلاش آنان برای حفظ یکپارچگی عراق بر دولت مرکزی و نیروهای نظامی و امنیتی عراق خرده گرفت و آنها را شماتت کرد.
چرا که این نیروهای نظامی همان نیروهایی هستند که توانستند نیروهای داعش را سرکوب نمایند و تروریستهای وحشی داعش را از موصل و سایر استان های عراق بیرون برانند و امنیت و آرامش و ثبات را برای مردم عراق – عرب و کرد و … و شیعه و سنی و …  به ارمغان آوررند. تروریسمی که سرزمین های شام و عراق را عرصه جنگ نیابتی علیه مردم مسلمان منطقه قرار داده و با یکه تازی و جنایت و وحشت آفرینی مردم منطقه و جهان را در وحشت غیرقابل وصفی فرو برده بود.
البته مردم عراق همواره قدردان عملکرد آنان در بیرون راندن داعش بوده و هستند و اینک نیز بایستی قدردان تلاش های ارتش و نیروهای مردمی در جهت آزادسازی مناطق اشغالی و منابع ملی کشور و حفظ استقلال و تمامیت ارضی عراق و تامین امنیت عمومی و تثبیت حاکمیت سیاسی دولت مرکزی بر تمام سرزمین های عراقی باشند.
زیرا این پرسش قابل طرح است که
آیا این روند مبارک به نفع مردم عراق و سایر ملت های مسلمان منطقه نیست؟
آیا کسی جز دشمنان مردم مسلمان منطقه مانند رژیم صهیونیستی از تجزیه و فروپاشی عراق سود می برد؟
آیا حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق برای کل منطقه خاورمیانه و به ویژه کشورهای همسایه عراق امنیت آفرین نیست؟
آیا …؟
نظرات کاربران

ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از درج اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

معادله ی امنیتی مقابل را پُر کنید. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.