دوشنبه 28 خرداد 97 - June 18, 2018

پر بیننده ها

??? ???? ????? ? ???????
???? ??????
??? ??????
?????? ?????? ?????? ????????
کدخبر : 7178
سه شنبه 19 آذر 1392 - 14:08
نسحه چاپی

راهکاری برای رفع معضل خشکسالی سیستان

با توجه به دیدگاههای مختلفی که از سوی کارشناسان و مسئولین پیرامون احیای هامون مطرح می شود، لازم است به یکی از فناوری هایی که امروزه در بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای رفع کمبود آب مورد استفاده قرار میگیرد اشاره ای داشته باشیم.

فناوری تحت عنوان  Cloud Seedingیا به عبارت دیگر بارورسازی ابرها:

شرایط نامناسب زیست محیطی که بعضا دخالت های انسان مهمترین عامل آن شرایط می باشد انسان را بر آن داشته تا راه های مختلف را برای مقابله با این شرایط و بهبود وضعیت نابسامان زیست محیطی ، برای بقا و ادامه ی حیات امتحان نماید ! که یکی از مناسب ترین راه های که انسان را به هدف خود نزدیک می نماید تولید باران مصنوعی می باشد.

تولید باران مصنوعی یکی از راه هایی است که در کشورهای روبه رو با بحران آب ، در فصول مناسب مورد استفاده قرار میگیرد

در سال ۱۹۳۲ کشور شوروی سابق موسسه ای تحت عنوان انستیتو باران مصنوعی تاسیس نمودکه این مهم در ایران اولین بار توسط یک شرکت کانادایی در سال ۱۳۵۳ در حوزه آبریز رودخانه های کرج و جاجرود به اجرا در آمد و تا سال ۱۳۵۷ ادامه پیدا کرد. و این اتفاق در سال ۱۳۷۷با ایجاد مرکز بارورسازی ابرها در شهر یزد رونق این حرکت را دوچندان نمود.

در قوانین آب کشور یکی از وظایف وزارت نیرو در تأمین آب شهروندان، بهره برداری از روش علمی بارورسازی ابرهاست. در همین راستا در سال ۷۷ مرکز بارورسازی ابرها در شهر یزد ایجاد شد.

در حال حاضر عملیات با مرکزیت یزد و با شعاع ۴۰۰ کیلومتر انجام می شود که ۴ استان یزد، کرمان، فارس و چهارمحال و بختیاری را به طور کامل و بخش هایی از استان های خراسان جنوبی، رضوی، قم و سمنان را تحت پوشش خود دارد.

اما سوالی که در این بین مطرح می شود این است که سهم استان سیستان وبلوچستان که کمترین میزان بارش را در بین تمامی استان های کشور دارد کجاست ؟! در این ۱۵ سالی که این تکنولوژی بومی گردیده است چرا نتوانسته ایم از این فناوری عملی برای این استان و خصوصا منطقه سیستان استفاده نماییم !؟ اگرچه بودن در گذشته قطعا پسندیده نبوده و نخواهد بود اما امروز که بیش از هر زمانی با مشکل کم آبی در منطقه سیستان مواجه هستیم لازم هست توجه ای ویژه به این تکنولوژی شود تا با استفاده از فناوری های اینچنین بتوان بر مشکل کم آبی که تمامی تحولات و رخدادهای اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد، فایق آییم .

مهدی کشته گر /کارشناس ارشد زیست شناسی –آذر ۱۳۹۲

نظرات کاربران

ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از درج اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

معادله ی امنیتی مقابل را پُر کنید. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.