جمعه 4 خرداد 97 - May 25, 2018

پر بیننده ها

??? ???? ????? ? ???????
???? ??????
??? ??????
?????? ?????? ?????? ????????
کدخبر : 8345
پنج شنبه 5 دی 1392 - 20:40
نسحه چاپی

مطالعات تالاب بین المللی هامون انجام شده و به عنوان یک اقدام ملی در دست تدوین است

معاون رییس جمهور گفت: مطالعات تالاب بین المللی هامون انجام شده و به عنوان یک اقدام ملی در دست تدوین است و بزودی پس از تصویب در شورای عالی حفاظت محیط زیست به ریاست دکتر روحانی همانند دریاچه ارومیه اجرا خواهد شد.

معصومه ابتکار بیان داشت: موضوع احیای دریاچه هامون از همان روزهای اول شروع فعالیت دولت در دستور کار قرار گرفت بطوریکه حتی در بعد بین الملل و با توجه به کنوانسیون رامسر موضوع را در دیدار با دبیر کل سازمان ملل نیز مطرح و درخواست کمک کردیم.

 

به گزارش سیستان پرس:رییس سازمان حفاظت محیط زیست ˈ پس از بازدید یک روزه از حوزه آبریز هامون و هیرمند عصر پنج شنبه در نشستی با تشکل های مردم نهاد و مسئولان منطقه سیستان در زابل، افزود: موضوع تالاب بین الملی هامون ابعاد جهانی دارد از دیگر سو عوارض خشکسالی باعث گرم شدن کره زمین می شود لذا از رئیس محیط زیست سازمان ملل نیز خواستم از تمام ظرفیت بین المللی و روابط دوجانبه برای احیای هامون استفاده شود.

معاون رییس جمهور گفت: مطالعات تالاب بین المللی هامون انجام شده و به عنوان یک اقدام ملی در دست تدوین است و بزودی پس از تصویب در شورای عالی حفاظت محیط زیست به ریاست دکتر روحانی همانند دریاچه ارومیه اجرا خواهد شد.

ابتکار افزود: ایجاد کارگروه نجات تالاب بین المللی هامون در منطقه نیز زیر نظر استاندار سیستان و بلوچستان و با دبیری محیط زیست و استفاده از همه صاحب نظران مردمی و اساتید دانشگاه به طور مستمر برای احیای آن انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه دستور کار این کارگروه اقدام برای پیشرفت تالاب و مدیریت یکپارچه زیست بوم هامون است، اظهار داشت: سیاستهای توسعه در منطقه سیستان باید با ملاحظات زیست محیطی انجام شود و مدیریت پسماند، تکمیل پروِژه های جمع آوری زباله و گسترش فضای سبز نیز در دستور کار قرار گیرد.

رییس سازمان محیط زیست همچنین با اشاره به اینکه تاکنون از ظرفیت انرژی های نو در منطقه سیستان غفلت شده است، گفت: امکان حمایت از طرح های پژوهشی و فعالیتهای شرکت بنیان را داریم و می توانیم از نیروگاهای بادی سیستان در جهت توسعه استفاده کنیم.

ابتکار، ظرفیت بادهای 120 روزه سیستان را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: استفاده از نیروگاههای بادی در منطقه سیستان یک فرصت بزرگ برای استان سیستان و بلوچستان و منطقه شرق کشور است.

همچنین رییس دانشگاه زابل در این نشست گفت: برای حل معضلات سیستان نیاز به یک برنامه جامع است و دانشگاه زابل با استفاده از ظرفیت بالای هیات علمی خود برای برون رفت از مشکلات آماده همکاری با مسئولان است.

دکتر ˈمحمود اوکاتی صادقˈ با بیان اینکه پژوهشکده تالاب بین المللی هامون در میان 150پژوهشکده کشور رتبه 13 را دارد که خود افتخاری محسوب می شود، اشاره ای به جزئیات آن نکرد.

وی خاطرنشان کرد: مسائل خاص فرهنگی، اقلیمی و مرزی سیستان باعث شده است امکان اجرای اصل 44 در برنامه ریزی های کلان منطقه قابل اجرا نباشد که در این ارتباط لازم است استثناهایی قائل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده مردم پنج شهرستان منطقه سیستان در مجلس نیز در این نشست گفت: بیش از 70 کیلومتر از تالاب هامون توسط مرزبانی انتظامی حفاری که خود مانع ورود آب شده است که باید بازگشایی شود.

دکتر ˈسید باقر حسینیˈ اظهار داشت: خروجی چاه نیمه چهارم نیز هدر رفت آب زیادی دارد که در مذاکره امروز با وزیر نیرو قرار شد موضوع هر چه زودتر مورد رسیدگی قرار گیرد.

همچنین با حضور رییس سازمان محیط زیست نمایشگاه عکس یکی از عکاسان جوان سیستانی با عنوان ˈهامون محزونˈ که حاصل 3 سال عکاسی از هامون است،در سرسرای دانشگاه زابل گشایش یافت .

این نمایشگاه متشکل از 38 عکس در سایت قدیم دانشگاه به مدت 10 روز از ساعت 17 تا 20 دایر خواهد بود.(ایرنا)

 

نظرات بازدید کنندگان
  1. درود بر سید باقر

نظرات کاربران

ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از درج اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

معادله ی امنیتی مقابل را پُر کنید. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.