یکشنبه 2 اردیبهشت 97 - April 22, 2018

پر بیننده ها

??? ???? ????? ? ???????
???? ??????
??? ??????
?????? ?????? ?????? ????????
کدخبر : 18266
دوشنبه 23 مرداد 1396 - 21:05
نسحه چاپی

همه باید برای حل مشکلات فرهنگی اهتمام ورزند

همه باید برای حل مشکلات و معضلات فرهنگی اقدام کنند هر کس در هرجایگاه و مسئولیتی که دارد باید برای رفع این معضلات و مشکلات اهتمام ورزند ، دولت هم که بودجه فرهنگی را در اختیار دارد نیز باید همکاری کند.

امام جمعه زابل گفت:همه باید برای حل مشکلات و معضلات فرهنگی اقدام کنند هر کس در هرجایگاه و مسئولیتی که دارد باید برای رفع این معضلات و مشکلات اهتمام ورزند  ، دولت هم  که بودجه فرهنگی  را در اختیار دارد نیز باید همکاری کند.

به گزارش سیستان پرس حجت الاسلام و المسلمین کیخا در مراسم تجلیل از فعالان رسانه ای و خبرنگاران زابل که بمناسبت روز خبرنگار برگزار شد اظهار داشت : در این 4 سالی که از فعالیت دولت گذشت ،علیرغم اینکه کارهایی از سوی کارگزاران دولت در منطقه سیستان صورت پذیرفت ، اما تاثیری در حل مشکلات مردم و بهبود معیشت آنان حاصل نشد.

امام جمعه زابل با اشاره به دیدار استاندار با ائمه جمعه شهرهای سیستان در مهمانسرای فرمانداری زابل گفت : این دیدار از سوی استاندار به منظور تلطیف فضا و جو ایجاد شده قبل از انتخاب بوده است ، لذا ما از همه ی موضوعات  و خدمات مطرح شده در این دیدار مطلع بوده ایم.

خطیب نماز جمعه زابل در بحث تضعیف اعتقادات نیز گفت : باید کارشناسی و علل آن شناسایی شود ، که در کدام بخش ضعیف عمل شده است ،  حوزه های علمیه ، منبرها ، تهاجم فرهنگی ، بیکاری و یا اعتیاد ، باید آسیب شناسی شود.

حجت الاسلام کیخا در بخش دیگری از سخنان خویش با بیان اینکه ، از نمایندگان مردم شریف سیستان در مجلس شورای اسلامی خواهش میکنم کنار هم باشند و با اتحاد و همدلی به دنبال توسعه و حل مشکلات مردم باشند ، افزود : از سوی نماینده مورد بی مهری قرار گرفتم ، اما هیچ واکنش و پاسخی نشان ندادم ، سیستانی ها بیاد خودزنی را کنار گذارند و برای عمران و آبادانی و بهبود شرایط تلاش کنند.

امام جمعه زابل با اشاره به تجلیل خود در خطبه های نماز جمعه از فرماندار قصر قند گفت : ایشان فرماندار محترمه ای هستند که اقدامات خوب و شایسته ای را در حوزه فعالیت خویش انجام داده اند. من اگر استاندار بودم حتما این خواهر مکرمه را بعنوان بهترین مشاور خود انتخاب می کردم.

حجت الاسلام کیخا ادامه داد : حرکات استاندار نشان دهنده بی مهری به سیستان است ، من ابتدا تذکر می دهم اگر توجهی نشد ، بسیجی وارد شده و آنوقت است که برای استاندار تبعات خواهد داشت.

امام جمعه زابل سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار خارجی را در کشور پر اهمیت برشمرد و از سرمایه گذاری هندی ها در منطقه آزاد چابهار استقبال کرد و بیان داشت : توسعه سواحل مکران از فرمایشات مقام معظم رهبری است و باید انعقاد قراردادها دقیق و قانونی انجام شود.

آنچه در ذیل مشاهده می فرمایید ؛برخی از سوالات مطرح شده از سوی خبرنگار سیستان پرس است که با پاسخ حجت الاسلام والمسلمین کیخا همراه شد :

س ؛ همانگونه که مستحضرید ،نماز جمعه و خطبه های آن در قرآن و دین مبین اسلام از جایگاه رفیع و ارزشمندی برخوردار است و مقام معظم رهبری و امام خمینی (ره) فرموده اند: نماز جمعه باید پایگاه جذب ، محل وحدت و نزدیکی دلها باشد ، نگذارید مظهر اختلاف باشد. بعضا مطالب و مواردی از طریق این تریبون مطرح میشود که ضمن وارد کردن خدشه به این جایگاه ارزشی تضعیف خدمات دولت را نیز بدنبال دارد ، بعنوان مثال همین مبحث بازگشایی مرز ، جنابعالی اشراف کامل به این موضوع دارید که انسداد مرز دردولت گذشته صورت پذیرفته است و به گفته مسئولان در دولت تدبیر و امید با مسئولیت شخص استاندار و مصوبه شورای تامین استان معابر مرزی و بازارچه ها ی موقت در چند نوبت باز گشایی شدند، اما در این بین هنگ مرزی با توجه به ضوابط و مقرارت قانونی خویش، مسائل امنیتی و …و سایر ارگان های مرتبط،اقدام به انسداد این معابر نمودند ،اخیرا هم با پیگیری های شخص استاندار و تصویب هیات دولت بازارچه های موقت بش دلبر ، تخت عدالت و شاه گل در سیستان دائمی شدند ، و براساس اعلام متولیان امر مراحل و قوانین اجرایی آن در حال تدوین است ، دلیل پرداختن به این موضوع و کم اهمیت جلوه دادن خدمات و تلاش های صورت گرفته در این زمینه چیست ؟

ج :در وهله  اول عرض کنم که من خدمتگزار مردم هستم ، برای من نه دولت اصولگرا و نه دولت اصلاح طلب فرقی دارد ، آغاز خدمت بنده بعنوان امام جمعه در این دولت بوده است ، مطمئن باشید اگر اینجانب در دولت گذشته امام جمعه زابل بودم از تمام توان و ظرفیت خویش برای جلوگیری از انسداد مرز استفاده میکردم .اگر ما مطالبی را در خصوص مرز بیان می کنیم بر اساس قولهای آقای استاندار و معاونان ایشان می باشد ، هرگاه این عزیزان را زیارت کردیم فرمودند که یا مرز بازگشایی شده و یا باز می شود ، من بارها اعلام کرده ام ، بحث مرز و هزینه کرد درآمد مرز اگر از توان و حیطه اختیار مسئولان استان خارج است ، تدبیر کنید از طریق مجلس و هیات دولت به دنبال حل این مشکلات باشید.ضمن اینکه ما بدنبال تضعیف هیچ شخص ودولتی نیستیم چرا که خدمات مسئولان و دولت خدمات نظام است ، در همین بحث تبدیل 3 بازارچه موقت به دائمی در سیستان اگر اجرایی شود و اثرات آن متوجه مردم و منطقه شود یقین بدانید که من حتما از دولت و آقای استاندار در خطبه ها تشکر خواهم کرد.

س ؛  یکی از طرحهای مهم که باعث ایجاد امید در بین مردم شده و ماندگاری و اشتغال را بهمراه دارد، طرح آبرسانی  با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان است .بارها از تریبون نماز جمعه بیان شده است که طرح مذکور دچار مشکلات و نواقصی می باشد ، به ویژه در ایام انتخابات نیز از سوی برخی نهادها جلساتی با مردم عادی که هیچ اطلاعات و تخصصی درباره نواقص طرح مذکور نداشتند، گذاشته شد. مبرهن هست که هر طرح ،پروژه ، کارخانه ، واحد تولیدی و … در صورتی که دچار مشکل و نواقصی باشد ، باید این موضوع با کارشناسان امر و متخصصان فن مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد و پس از آن به آگاهی مردم رسانده شود، آیا از منظر حضرتعالی بیان این موضوع در خطبه ها و محافل عمومی باعث ایجاد یاس و ناامیدی در بین مردم و بی اثر کردن خدمات نظام نمی شود؟

ج ؛ ما وظیف داریم که دغدغه های مردم را به گوش مسئولان برسانیم ، مردم ، اساتید دانشگاه ، کارشناسان موضوع و بعضا متولیان امر و دست اندرکاران طرح به ما مراجعه و اعلام می فرمایند که طرح نواقص و معایبی دارد ، باید مسئولان مربوطه به دنبال برگزاری جلسات با صاحبان فن باشند و پاسخگوی دغدغه ها ، ضمن اینکه اگر طرح 10 هزار هکتار پایلوت که در سال 95 قول افتتاح آن داده شده بود به بهره برداری میرسید ، اکنون نقاط قوت و ضعف طرح نیز مشخص می گردید.

س ؛ با توجه به جایگاه نماز جمعه و خطبه های آن که پیش از این عرض شد ،مطرح کردن مسائل جزئی و پیش پا افتاده که بدون اطلاع از موضوع و جویا شدن آن از مسئولان مربوطه ،از این تریبون مقدس بیان می شود ، مانند موضوعی که  چندی قبل یکی از ائمه محترم جمعه در خطبه ها مطرح فرموند که بهداشت محیط از افتتاح کارخانه سوسیس و کالباس ممانعت بعمل می آورد .آیا عدم رعایت ضوابط و قوانین بهداشتی که با سلامتی و تندرستی مردم ارتباط دارد ((کاشی نکردن بخشی ازقسمت فرآوری این کارخانه که به سهولت قابل حل می باشد)) آنهم یکی از بزرگترین پروژه های شهرستان که حدود 3 میلیارد تومان هزینه آن، آورده بخش خصوصی و اعطای وام از سوی دولت می باشد و برای چند صد نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم بدنبال دارد و دولت به جد پیگیر افتتاح این کارخانه است ، نسبت دادن آن به کم کاری و بی توجهی دولت به منطقه ، نشان دهند چیست ! آیا بیان این مسائل بی قدر که به راحتی قابل حل است ،زیبنده قرائت از  این تریبون و جایگاه است؟

ج ؛ این سوال را شما باید از خود آن امام جمعه محترم بپرسید ، ضمن اینکه  اگر اینجانب در خطبه ها موردی را بیان می کنم ، دلایل و مستندات کافی دارم  ، همچنین هر حرکتی را که باعث می شود به این جایگاه منزه خدشه وارد شود محکوم می کنیم.

 

نظرات کاربران

ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از درج اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

معادله ی امنیتی مقابل را پُر کنید. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.