×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

تازه ها

امروز : پنج شنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۹

احمدعلی موهبتی “استاندار” با اشاره به خدمات دکتر رضایی به کشور طی چهار دهه، از توجه و نگرش مثبت وی به سیستان و بلوچستان قدردانی و گزارش مشروحی از وضعیت استان، خدمات دولت و پروژه های زیرساختی، سرمایه‌گذاری، بنادر و سواحل جنوب و برنامه‌های در دست اقدام به ویژه در بخش اشتغال و کار و فعالیت مردم و بازگشت شور و نشاط در شمال و جنوب استان ارائه داد.

به گزارش سیستان پرس :استاندار به اهداف و سیاست های دولت در توسعه بندر چابهار اشاره و روند فعالیت ها را در جهت توسعه ملی و منطقه ای و ارتقای موقعیت اقتصادی و ترانزیتی بین المللی ایران، مطلوب و امیدوار کننده توصیف کرد و افزود: طبق ارزیابی کارشناسی؛ چابهار بدون ایجاد مجموعه ها و زیرساخت های مکمل، به اهداف و چشم انداز ترسیم شده دست نمی یابد، لذا ایجاد منطقه آزاد تجاری- صنعتی سیستان را ضروری و مکمل چابهار در تحقق اهداف ملی و بین المللی ایران می دانیم.

موهبتی با اشاره به اهمیت نقش منطقه آزاد سیستان در توسعه تعاملات با کشورهای همسایه و آسیای میانه، اظهارداشت: خوشبختانه بخش خصوصی با استقبال از ایجاد منطقه آزاد، در خصوص تاسیس نهادهای مالی و سرمایه گذاری اولیه به میزان یک هزار میلیارد تومان در این منطقه اعلام آمادگی کرده که در کاهش بار مالی دولت بسیار حائز اهمیت است.

وی ایجاد امید و انگیزه برای نگهداشت مردم و کاهش مهاجرت ها و رونق فعالیت های اقتصادی و معیشت مردم را از دیگر مزایای این طرح برشمرد و خواستار حمایت اعضای مجمع از تصویب منطقه آزاد سیستان شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ضمن قدردانی از تلاش استاندار و مدیران استانی با اشاره به عملکرد مناطق ازاد موجود، و واردات محور شدن آن ها، گفت: نگرش مجمع با تصویب کل مناطق آزاد پیشنهادی موافق نبود، اما تصویب برخی مناطق به لحاظ اهمیت و تاثیر آن ها در ابعاد اقتصادی و اجتماعی، قابل تامل است.

محسن رضایی با بیان اینکه به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد اعلام شده که برای هر منطقه به صورت جداگانه طرح توجیهی ارائه شود، گفت: طی ارزیابی اولیه مجمع تصویب یا رد کلی طرح پیشنهادی، مطلوب نیست و نمی توان روی ۸ منطقه یک نظر کلی داد لذا یکی از محورهای سیاست اقتصاد مقاومتی این است که درطرح هایی مانند طرح مناطق آزاد، هر منطقه به صورت جداگانه بررسی شود.

وی افزود: طرح هایی مانند بورس، حذف چهار صفر از پول و ایجاد مناطق آزاد، طرح هایی بسیار ایده آل و مفیدی هستند ولی شکل اجرای آن ها مطلوب نیست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه باید برای هر ایده طرح توجیهی خاصی داشته باشیم، گفت: منطقه آزاد سیستان در بازگشت سیستانی ها، نگهداشت مردم، تعاملات منطقه ای، پیشرفت اقتصادی اجتماعی استان و حتی مناطق همجوار در کشورهای همسایه، جذب سرمایه های خارجی، توسعه صنعت و تجارت بسیار مهم و موثر است لذا باید با ارائه طرح مناسب، موضوع تبیین شود.

وی با بیان اینکه استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی، در طول تاریخ، ارکان و ستون های حفظ امنیت و مرزهای شرقی بودند، گفت: با ایجاد منطقه آزاد سیستان موافقیم و قطعاً مجمع نیز حمایت خواهد کرد، و بر ارائه طرح توجیهی مناسب و ایده اجرایی خاص برای این منطقه تاکید کرد.

دکتر رضایی در پایان خاطرنشان کرد: برای رسیدن به توازن و تعادل در کشور، در برخی مناطق اعمال تبعیض مثبت لازم است.

گفتنی است؛ دراین دیدار زینی وند معاون سیاسی و اجتماعی استاندار نیز اهمیت و نقش ایجاد منطقه آزاد سیستان را در تعالی اجتماعی مردم منطقه، گسترش امنیت و تعاملات مسالمت آمیز اقوام دو سوی مرزهای ایران و افغانستان تشریح کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.