×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

تازه ها

امروز : چهارشنبه, ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹

به گزارش سیستان پرس “هوشنگ ناظری اظهار داشت: پروژه حفر چاه ژرف جهت دستیابی به منابع آب‌های ژرف در منطقه سیستان از ابتدا به صورت تحقیقاتی و پژوهشی مطرح شده و در این راستا جهت ظرفیت‌سنجی یک دکل حفاری در محدوده شهرستان زابل مستقر شد و در ماه‌های اخیر نسبت به حفاری اقدام کرد.

♦️فرماندار ویژه زابل با اشاره به اینکه بحث استفاده از چاه‌های ژرف و آب‌های عمیق در منطقه سیستان از گذشته دور مطرح بوده و چندین سال قبل افراد و گروه‌های مختلفی در زمینه استفاده از این منابع مهم اقداماتی داشته‌اند، گفت: این فرضیه وجود داشته که در اعماق زمین در مناطقی از سیستان و بلوچستان و به ویژه منطقه سیستان منابع آبی عظیمی وجود دارد و این موضوع حتی در یادداشت‌های مرحوم کامبوزیا(نویسنده و محقق ایرانی و از مخالفان سلطنت پهلوی که در جریان نبرد ۹ مهر ۱۳۰۰ اسیر شده و پس از مدتی برای همیشه به زاهدان تبعید شده بود) اشاره شده است.

♦️وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب هم این موضوع توسط چند مجموعه از جمله دانشگاه شیراز در منطقه “بندان” پیگیری شد اما به نتیجه نرسید، ادامه داد: دکتر آقایی نماینده اسبق مردم زابل در مجلس شورای اسلامی نیز پیش از این بحث آب‌های ژرف را در مجلس مطرح و پیگیری کرد اما کار به حفاری نرسید و تنها در حد حرف باقی ماند.

♦️ناظری اضافه کرد: بنده نیز در سال‌های گذشته در دورانی که به عنوان مدیرعامل شهر جدید “رامشار” منطقه سیستان مشغول خدمت بودم به دلیل آنکه به منابع آبی نیاز داشتیم توسط تیم مشاوری که با حداقل امکانات و هزینه حاضر به همکاری شدند مطالعاتی در زمینه این منابع آبی داشتیم و با امواج ارسالی به اعماق زمین مشخص شد یک آبرفت شور و یک آبرفت شیرین در منطقه وجود دارد که البته مستندات این مطالعات نیز در حال حاضر موجود است.

♦️فرماندار زابل گفت: در نهایت با پیگیری نمایندگان مجلس و سایر مسئولان سال گذشته هیئت دولت مبلغ ۲۵ میلیارد تومان جهت اجرای پروژه تحقیقاتی حفر چاه ژرف در منطقه سیستان مصوب کرد تا مشخص شود منابع آبی عمیق یا در اصطلاح ژرف که در منطقه سیستان مطرح بوده چه میزان است و آیا می‌شود جهت تامین بخشی از منابع آبی به آن امید بست؟

♦️وی خاطرنشان کرد: مکان‌یابی محل مناسب جهت حفر چاه ژرف توسط وزارت نیرو با هماهنگی مشاور خارجی انجام شد؛ در ادامه این پروژه توسط دو مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت نیرو و با انعقاد قرارداد با یک پیمانکار آغاز شد و در این راستا تاکنون ۲۱۹۷ متر حفاری صورت گرفته و در این عمق به آبی رسیده‌اند که از اعماق با فشار زمین به سطح منتقل می‌شود.

♦️ناظری اظهار تصریح کرد: نمونه‌هایی از آب برداشت شده از این چاه جهت بررسی و آزمایشات مختلف از جمله سختی آب و قدمت آب و همچنین مشخص شدن تجدیدپذیر یا تجدیدناپذیر بودن این منبع آبی به آزمایشگاه‌های مختلفی در داخل و خارج کشور ارسال شده و طبق اعلام قبلی متولیان امر دریافت نتایج همه این آزمایشات حدود ۳ ماه زمان نیاز دارد که البته تاکنون یک ماه از این موعد گذشته است.

♦️فرماندار زابل افزود: ادامه حفاری توسط دکل پیمانکار این پروژه تحقیقاتی متکی به نتایج آزمایشات است و ظاهراً در صورت مثبت ارزیابی شدن آزمایشات قرار است حفاری تا عمق حدود ۳۰۰۰ متری ادامه پیدا کند.

منبع خبر : اوشیدا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.