×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

تازه ها

امروز : پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰

جریان آب در شبکه های طرح عظیم آبرسانی ۴۶هزارهکتاری دشت سیستان، امید را برای احیای مجدد کشاورزی منطقه زنده کرد.

به گزارش سیستان پرس؛مجری طرح آبرسانی سیستان در حاشیه بازدید اصحاب رسانه وخبر نگاران منطقه از آبگیری مزارع کشاورزی از محل طرح ۴۶هزارهکتاری گفت :از اواخر مهر ماه سال جاری تاکنون از محل طرح عظیم آبرسانی ۴۶هزارهکتاری دشت سیستان ١١٠ میلیون مترمکعب مکعب آب از طریق حوضچه های پنج هکتاری تعبیه شده در داخل مزارع، تحویل کشاورزان سیستان شده است.

محمد علی نیکبخت افزود: در مرحله اول، به ازای هر هکتار ٢٣٠٠ متر مکعب آب در محل حوضچه های پنج هکتاری جهت کشت پاییزه رهاسازی شده است.

وی اذعان داشت: آبدهی مزارع کشاورزان در ماه های آبان و آذر در ٢٠ سال گذشته سیستان بی سابقه بوده واین مهم به برکت این طرح بزرگ عملی گردیده است.

مجری طرح آبرسانی سیستان عدالت در توزیع آب در منطقه را از مهمترین ویژگی این طرح برشمرد و گفت فاز اول اجرای طرح انتقال آب بالوله به ۴۶هزارهکتار ازاراضی دشت سیستان بزودی به اتمام می‌رسد .

وی با اشاره به اهمیت کشت اقتصادی و استفاده بهینه از آب تاکید کرد مدیریت و توزیع آب باید توسط بهره برداران انجام گیرد تا همه کشاورزان بدون دغدغه به کشت وکار بپردازند.

مجری طرح آبرسانی دشت سیستان در ادامه گفت؛ فاز دوم آبرسانی به اراضی کشاورزان نیز در حال اجراست و همچنان ادامه خواهد داشت.

وی افزود :در فاز دوم آب بالوله از محل حوضچه های پنج هکتاری به مزارع کشاورزان منتقل می‌گردد واین امر در تسریع آبیاری مزارع نقش بسزایی خواهد داشت.

لازم به ذکر می باشد :طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله به زمین های کشاورزی دشت سیستان در سفر سال ۹۳ رییس جمهوری و هیات دولت به سیستان و بلوچستان مصوب و اعتبارات آن به دستور مقام معظم رهبری از منابع صندوق توسعه ملی تامین شد.

سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون درشمال استان سیستان وبلوچستان و همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.

طرح آبیاری نوین انتقال آب بوسیله لوله در ۴۶ هزار هکتار از مزارع شمال سیستان و بلوچستان از برکات سفر رییس جمهوری و هیات دولت به استان سیستان و بلوچستان است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.